Muzeum provoněné cukrovinkami

13.03.2015 10:44
Unikátní výstavu s názvem Historické cukrárny pořádá zámek Lešná u Valašského Meziříčí od 5. března do 30. srpna 2015. Zámek je otevřen denně mimo pondělí od 9 do 17 hodin. 
Vstupné na výstavu je pro dospělé 50 Kč, senioři a studenti zaplatí 30 Kč, děti od 6 do 15 let a ZTP  jen za 20 Kč. 

Dobu zašlých časů připomíná stylizovaný interiér historické cukrárny, obchodu i výrobny se zásobníky na kávu, dózami plnými bonbonů a zákusky vytvořených podle časopisů ze 30. let 20. st. Seznámíme vás s ukázkami mnohdy již zapomenutých cukrářských nástrojů, jako jsou raznice a formy na bonbony nebo tvořítka dříve oblíbených sněhových koulí. 
 
Výstava připomene dnes už pozapomenutý věhlas československých cukráren. Požitkáři se mohou kochat vzhledem i vůní zákusků a dortů pečených podle dřívějších vzorníků. Uvidíte rovněž dobové bonboniéry i reklamní materiály a získáte přehled o historii čokolády, marcipánu, perníku, zmrzliny nebo dortů, stejně jako o vývoji cukrářského řemesla v Čechách a na Moravě v době první republiky.
Děti si mohou zalézt do interaktivního koutku a poznávat aroma nebo skládat vlastní makety dortů. Součástí prohlídky bude komentář plný zajímavostí o místních cukrářích. Nechybí ani dobové bonboniéry, reklamní materiály nebo dobové nástroje cukrářů.
Navíc se chystá se i řada doprovodných akcí. Na Květinový jarmark mohou milovníci zahradničení zavítat 16. května a 30. srpna se na zámku uskuteční Dožínky. Akcí se zúčastní místní odborníci na sladké. Malí a velcí mlsouni tak budou moci v tyto dny na zámku uspokojit i své chuťové pohárky.

K výstavě budou pracovníci zámku tradičně pořádat lektorské programy pro školy i jiné, nejen dětské, kolektivy. 

Lešná, zámek