Masopust v Rožnovském skanzénu

07.02.2015 14:59
V sobotu 7. února proběhl tradiční Masopust v rožnovském skanzénu. V masopustním průvodu se objevily valašské soubory Radhošť a  Javořina z Rožnova p. R. a masky ze Študlova.
Masopust začínal už svátkem Tří králů a pokračoval až k Popeleční středě, kterou začíná 40denní půst před Velikonocemi. O masopustu se každém domě smažily koblihy či boží milosti, které neodmyslitelně  patřily do jídelníčku tohoto období.
Typickou součástí závěru masopustu byly obřadní obchůzky a rej maškar. Obyčejů a zvyků v poslední masopustní dny bylo mnoho, každá vesnice - každý kraj byly něčím odlišné, měly svá specifika.
 
Všude se ale období radosti a rozvernosti uzavíralo závěrečnou večerní zábavou, na kterou často zvala muzika vyhrávající na návsi. Zábava byla spojena s pochováváním basy, kdy po parodii pohřbu byla za „velkého“ pláče vynesena basa či figurína ze sálu a slavnostně „pohřbena“. To vše na znamení, že čas nevázaného veselí definitivně skončil a nastal čas půstu. Sousedé si po půlnoci na rozloučenou zazpívali postní píseň a rozešli se do svých domovů.
 
A život se opět vrátil do klidných kolejí.

Masopust v VMP